top of page

Сталий розвиток

       Природа - це домівка людства і джерело ресурсів

для його життя. Людина – невід'ємна частина природи.

Виховуючи в дітей любов до природи, рідної землі,

навчаючи їх оберігати навколишню красу, ми

формуємо зачатки екологічної та моральної свідомості,

духовності, гуманізму.

     Наукові оцінки глобальної сучасної екологічної

ситуації неоптимістичні. Вони змушують замислитися

кожну розумну людину, для якої важливі, не тільки її

власне життя, але й доля її дітей і онуків. Тільки вибір

нової стратегії розвитку, запрограмованої самою природою, а також розвиток людини в гармонії з усіма формами життя, забезпечить людству здорове й надійне майбутнє.

       Сьогодні населення Землі складає більше 7 мільярдів. Якби кожна людина у світі підтримувала той же спосіб життя і рівень споживання як мешканці України, нам були б потрібні ще дві такі планети. Якщо ми продовжимо експлуатувати Землю тими ж темпами, як зараз, наше майбутнє виявиться під загрозою. Та все ж, багато хто з нас вірить, що у нас є вибір і ми можемо змінити ситуацію.

                                                                            Одним із способів довести цю думку до людей – допомогти нашим дітям                                                                                зрозуміти, що є межа такої бездумної експлуатації ресурсів, і що якщо                                                                                        почати  діяти зараз, у нас є ще надія. І діяти необхідно не лише заради

                                                                         нашого спільного майбутнього, але і заради нашого фізичного здоров’я.

                                                                         Соціологи довели, що якщо діти отримують знання і поради з проблем і

                                                                       можливостей їх розв'язання, вони, найімовірніше, дивитимуться в майбутнє 

                                                                         з більшим оптимізмом, ніж діти, що мають про них недостатні уявлення.

Таким чином, освіта для сталого розвитку тісно пов’язана з життям молодих людей та їхнім майбутнім, а, отже, повинна стати одним з пріоритетів країни.

         Уже 10-ий рік ЦРД №17 веде впровадження освітнього проєкту

«Освіта для сталого розвитку», на основі якого розроблено

навчально-методичний посібник в рамках навчального курсу

«Дошкільнятам про освіту для сталого розвитку». Починали зі

старшої групи за навчально-методичним посібником

«Дошкільнятам - освіта для сталого розвитку», до якого додається

дидактичний матеріал «Дошкільнятам про сталий розвиток».

Для ознайомлення та роботи з дітьми молодшого дошкільного віку

видано навчально-методичний посібник «Дошкільнятам про

сталий розвиток: маленькі люди великого світу» з відповідним

дидактичним матеріалом. Нещодавно Програму доповнили дидактичними матеріалами для дітей 5-го року життя. Розроблені посібники науковцями Н. Гавриш, О.Пометун. І тепер це завершений цикл, що складається з 3-х курсів для дошкільників від 3-х до 6-ти років. Він здатен стати невід’ємною частиною освітнього процесу, позаяк його можна легко інтегрувати з іншими програмами, за якими працюють педагоги в дошкільних закладах.

   Важливими складовими елементами методики ОСР у дошкільному закладі є самопізнання, самонавчання дітей через діяльність, спрямування їх на прийняття самостійних рішень у повсякденному житті, виконання дій у напрямі еталонів розвитку. При організації роботи важливо враховувати вікові особливості дітей, вести фіксування та унаочнення освітніх результатів. Темп повільний, поступове виконання завдання, не підганяти – підійти, взяти, сісти, поглянути. Усі види роботи мають бути апробованими кожною дитиною. Девіз: нехай менше, проте краще. Не темп виконання, а динамічність зі зміною видів діяльності, вправляння (у звертанні до товариша, передача іграшки).

      Мета проєкту: познайомити дітей та батьків з проблемами екології в країні, місті. Підвести їх до розуміння важливості цієї роботи в дитячому садку; формувати екологічну компетентність та природоохоронну діяльність батьків у поліпшенні якості навколишнього середовища і в справі виховання дітей.

          Портфоліо укладає вихователь разом з дітьми та батьками в довільній формі. Наприклад, це може бути звичайна папка, у яку складають матеріали, отримані у процесі опрацювання теми (інформаційні тексти, результати аудитів, матеріали екскурсій і навчальних проектів, малюнки, фотографії). Важливо, щоб зміст папки відобразив успіхи в діяльності дітей. Познайомитися з матеріалами не лише портфоліо, а й плакатами, колажами, поробками із покидькового матеріалу, виготовленими вихователями, батьками з дітьми та узагальненими матеріалами, відображеними стендом «Дошкільнятам про сталий розвиток»

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Як результат:  

  • виставка малюнків «Наші подарунки природі»;

  • акція «Посади дерево»;

  • акція у квітні «Всесвітній День Землі» – діти вийшли на вулицю Київську з плакатами й листівками і закликали перехожих не бруднити водойми, повітря, берегти ліси;

  • акція «Про ліси дбаємо – макулатуру збираємо»;

  • виготовлені колажі: «Збережемо тепло», «Вода – наше багатство, бережімо воду». «Збережемо ліси – збережемо здоров'я»;

  • виставка робіт з покидькового та природного матеріалу під назвою «Надамо друге життя старим речам». Свої роботи ЦРД №17 презентував у березні 2016 року в місті Києві на Всеукраїнському науково-практичному семінарі «Ідеї і зміст освіти для сталого розвитку та їх реалізація в освітньому процесі дошкільного навчального закладу» згідно з програмою дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня за темою «Формування екологічно, економічно й соціально доцільної поведінки дошкільників в контексті освіти для сталого розвитку»;

  • участь у 4-му Міжнародному фестивалі у номінації «Старим речам нове життя» відзначена Подякою благодійним фондом «Сім'я»;

  • у вересні 2016 року отримали подяку за активну участь у конкурсі поробок з покидькового матеріалу «Найкраща ялинкова прикраса», який проводився з ініціативи Міжнародного проекту «Жирафа-Рафа» та за підтримки Міністерства освіти та науки».

      Великої ваги надається педагогізації батьків, переорієнтації їх свідомості, залученні їх до активної співпраці за рахунок домашніх завдань, участі у виставках, акціях, оглядах-конкурсах, збиранні макулатури, листівок, випуску фотогазет, плакатів, екологічних альбомів, колажів, спільної діяльності на території дошкільного закладу.

       Переконані, тільки вибір нової стратегії розвитку, запрограмованої самою природою, а також розвиток людини в гармонії з усіма формами життя, забезпечить людству здорове і надійне майбутнє.

bottom of page